1 września 1943 roku wypadała czwarta rocznica wybuchu II wojny światowej. Przez te cztery lata Niemcy rozszerzyli swe władztwo na większość Europy, od Brestu położonego nad Atlantykiem na zachodzie, poprzez Przylądek Północny na dalekiej północy Norwegii, po Donieck, Smoleńsk i przedmieścia Leningradu na wschodzie.
Lata 20. dla Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego stały pod znakiem walki z wadami francuskiej maski R.S.C. i wypracowywania własnych metod naukowych i warsztatowych. Wynikiem tych badań było powstanie projektu nowoczesnej maski Z.W.S., a następnie krótkiej serii prototypowej maski K.W.S.
Wczesną wiosną 1945 roku (30 marca – 4 kwietnia), w ramach zamykania wielkiego okrążenia wokół Zagłębia Ruhry, wojska amerykańskie zajęły Kassel w Hesji, a wraz z miastem zawładnęły potężnym kompleksem przemysłowym firmy Henschel & Sohn. To właśnie tam w latach 1942–1945 budowane były czołgi ciężkie Panzer VI Tiger...
Już w 1938 roku dowódca Straży Granicznej przesłał do Sztabu Generalnego meldunek, w którym informował o wzmocnieniu sił radzieckich w Laponii i Karelii Wschodniej. W lutym 1939 roku nadeszły nowe, bardziej alarmujące informacje. Gen. Viljo Einar Tuompo prosił sztab aby wzmocnić posiadane siły, lecz prośba ta został odrzucona ze względu na brak możliwości.
Generał Guderian zaniepokojony rozwojem sytuacji na swoim skrzydle 11 września po południu postanowił wesprzeć walczące pod Zambrowem oddziały 20. DP (zmot). Od strony Mężenina z 3. DPanc miał wyruszyć II./Schtz.Rgt. 3 podpułkownika Ehlermanna oraz I./Art.Rgt. 75 podpułkownika Wimmera.
Statnett, norweska firma państwowa zajmująca się budową i eksploatacją sieci energetycznych, opublikowała 6 września bieżącego roku komunikat o zidentyfikowaniu wraku krążownika lekkiego Karlsruhe. Ten okręt Kriegsmarine zatonął pod Kristiansandem 80 lat temu, w pierwszym dniu niemieckiej inwazji na Danię i Norwegię...
Douglas SBD Dauntless był podstawowym bombowcem nurkującym US Navy w latach 1941–1944, w czasie bitwy o Midway zdobywając sławę pogromcy japońskich lotniskowców. Dłużej, bo do końca drugiej wojny światowej, wytrwał w jednostkach US Marine Corps. Dauntlessy służyły również w amerykańskich Siłach Powietrznych...
Bitwa powietrzna na Kubaniem, w południowej części Związku Radzieckiego, toczona wiosną 1943 roku weszła do sowieckiej historiografii jako wielkie zwycięstwo nad niemieckimi siłami lotniczymi. Przez wiele lat twierdzono, że właśnie wtedy radzieccy piloci po raz pierwszy zdołali przejąć inicjatywę w powietrzu i...
Gwiazdą bliskowschodniego nieba lat 60. i wczesnych lat 70. był myśliwiec Mirage III, w służbie izraelskiej noszący nazwę Szachak. Dzięki niemu Chejl ha-Awir zdobyły przewagę powietrzną w rejonie, a jego piloci zwyciężyli w licznych bitwach powietrznych w trzech wojnach Izraela z arabskimi sąsiadami.
Francuskie samoloty myśliwskie czwartej generacji Dassault Mirage 2000 służą w siłach powietrznych ośmiu krajów (w niektórych od ponad 30 lat) – Francji, Egiptu, Grecji, Indii, Kataru, Peru, Tajwanu i ZEA. Przez siedem lat były też używane w Brazylii. Wprawdzie Mirage 2000 nie są produkowane od 2007 roku...
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczy zaprezentował na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach kilka nowości spośród realizowanych w ostatnim czasie projektów.
Tegoroczna, 28. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się w wyjątkowym reżimie epidemicznym. Uwarunkowania prawne i praktyczna kalkulacja części wystawców spowodowały, że w imprezie wzięło udział znacznie mniej wystawców niż w latach ubiegłych. Niemniej jednak...
Litwa jest jednym z trzech krajów bałtyckich, które odzyskały niepodległość na początku lat 90. XX wieku po trwającym ponad 50 lat przymusowym wcieleniu do Związku Radzieckiego, po czym w 2004 roku razem wstąpiły do NATO. Odrodzone w 1992 roku Siły Powietrzne są nieliczne i skromnie wyposażone, ale...
Od początku 2020 roku zapowiadano kilka nowych dużych kontraktów na dostawy statków powietrznych dla rosyjskich sił zbrojnych, związanych ze zaktualizowanym Państwowym Programem Uzbrojenia na lata 2018–2027 (GPW 2018–2027, ros. Gosudarstiwiennaja Programma Woorużenija na 2018–2027 god).
Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"
Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.
Mniej więcej cztery lata temu staliśmy się z Marcinem szczęśliwymi posiadaczami dwóch karabinków PWS MK-112 strzelających amunicją .223 i wyposażonych w lufy o długości 12 cali. Po czterech latach używania, jakoś w czerwce tego roku, oddaliśmy broń do przeglądu i małego remontu do Besthunters.
Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!
Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.
Wakacje, czyli sezon ogórkowy, czyli moment, w którym dzieje się niewiele, bo wszyscy zajęci są plażowaniem. No dobrze, w tym roku zajęci byli też wirusem COVID i konsekwencjami pandemii, a w zasadzie ich zwalczaniem... Tymczasem Fabryka Broni Łucznik-Radom...