Artykuły

ORP Burza w pierwszych latach wojny

ORP „Burza” był drugim niszczycielem zakupionym przez Polską Marynarkę Wojenną w dwudziestoleciu międzywojennym. Okręt zbudowany został w latach 1926-1932 we francuskiej stoczni Chantiers Navals Francais i przesłużył pod biało-czerwoną banderą ponad 44 lata.

Zobacz więcej

Latarniowiec w Gdańsku

Jedną z atrakcji tegorocznego Baltic Sail było zawinięcie do Gdańska niemieckiego statku latarniowego Elbe 1.

Zobacz więcej

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską, czyli niemieckie lotnictwo morskie nad Bałtykiem podczas Polenfeldzug 1939. Cz. 1.

Problematyka działań powietrznych nad Polską w 1939 roku dla historyków jest stale aktualna, a wraz z odnajdywaniem coraz to nowszych materiałów źródłowych, staje się ona coraz bardziej intrygująca dla tych badaczy, którzy starają się wypełnić powszechnie występujące tzw. „białe plamy”.

Zobacz więcej

„Dar poprzedniej generacji”, czyli amerykańskie pancerniki typu Iowa.- część 3

Wobec potrzeby uzyskania bardzo dużej mocy wyjściowej, niezbędnej do rozpędzenia okrętów liniowych typu Iowa do prędkości 33 węzły oraz bezwzględnej niezawodności, US Navy zmuszona była odrzucić koncepcję zastosowania na trzech najnowszych typach pancerników napędu turboelektrycznego. 

Zobacz więcej

Affray – zagadka na dnie kanału La Manche

Gdy 8 grudnia 1941 roku Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Japonii, siły podwodne Royal Navy na Dalekim Wschodzie nie istniały – wszystkie okręty, bazujące wcześniej w Hongkongu, zostały przerzucone na Morze Śródziemne.

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 262A-2a Blitzbomber Cz. I

Decydującą rolę w stworzeniu odmiany bombowej samolotu Me 262 przypisuje się wydarzeniom, które rozegrały się 26 listopada 1943 roku podczas prezentacji prototypów Me 262 Adolfowi Hitlerowi. Jest to jednak spore uproszczenie, prace nad wariantami bombowymi tej maszyny rozpoczęto bowiem wcześniej...

Zobacz więcej

Operacja „Market-Garden”

24 sierpnia francuska 2. DPanc z XV KA wkroczyła do Paryża. W ten sposób bitwa o Normandię została definitywnie rozstrzygnięta. Jedynym pozytywem zmagań w Normandii dla strony niemieckiej było zaakceptowanie przez OKW i Hitlera odwrotu Grupy Armii „B”i „G” z Francji i zajęcia nowych pozycji. 

Zobacz więcej

Bitwa powietrzna nad Arnhem

Rozgrywającej się w drugiej połowie września 1944 roku operacji Market Garden towarzyszyły zmagania w powietrzu. Choć w czasie kampanii normandzkiej Jagdwaffe poniosła ciężkie straty, niemieckie lotnictwo myśliwskie wciąż było w stanie przeciwstawiać się przeważającemu przeciwnikowi stosunkowo dużymi siłami. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki KW-1. Koncepcja czołgu ciężkiego dla Armii Czerwonej

Realne warunki do budowy w Związku Sowieckim czołgów ciężkich powstały w lipcu 1929 roku. Zapadła wtedy decyzja o rozpoczęciu działań organizacyjnych. Do prac nad konkretnymi projektami przystąpiono w marcu następnego roku. Przy całkowitym braku własnych doświadczeń na tym polu zamierzano wykorzystać cudze pomysły. 

Zobacz więcej

Samobieżny moździerz Sturmtiger

W następstwie przeciągających się walk miejskich w Stalingradzie Hitler wpadł w jeden ze swoich słynnych ataków furii i zażądał od swych sztabowców i przemysłowców działa szturmowego zdolnego wjechać do opornego miasta i obrócić je w proch wraz z obrońcami. Niemiecka armia miała pod dostatkiem ciężkich dział zdolnych tego dokonać...

Zobacz więcej

„Straż pożarna” frontu wschodniego. Walki 4. Dywizji Pancernej w drugiej połowie lipca 1944 roku. Część 1

27 czerwca 1944 roku rozpoczęto przerzucanie dywizji z Grupy Armii „Północna Ukraina” do Grupy Armii „Środek”. Dywizja posiadała wtedy w pełni wyposażony Pz.Rgt. 35 dowodzony przez pułkownika Hansa Christerna. Pułk składał się ze sztabu, kompanii sztabowej i dwóch batalionów czołgów. 

Zobacz więcej

Najwięksi pechowcy pierwszego półrocza

Kiedy Włochy wypowiedziały 10 czerwca 1940 roku wojnę Francji i Wielkiej Brytanii, marynarka wojenna tego kraju miała 59 niszczycieli. W pierwszym półroczu działań bojowych utraciła na Morzu Śródziemnym osiem. Trzy czwarte z nich należało do I i II dywizjonu tworzonych przez jednostki typu Turbine

Zobacz więcej

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna ,,Soła’’

W obronie przeciwlotniczej niezwykle ważną rolę odgrywa sprzęt radiolokacyjny, bez którego jej funkcjonowanie byłoby co najmniej bardzo trudne. Zatem na wyposażeniu wojsk przeciwlotniczych, jak i obrony powietrznej znajdują się radary różnych typów mogące wykrywać obiekty latające...

Zobacz więcej

Tendencje rozwojowe przeciwpancernych pocisków podkalibrowych

Przeciwpancerne pociski podkalibrowe stabilizowane brzechwowo z odrzucanym sabotem i ze smugaczem (APFSDS-T) stały się obecnie jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych środków zwalczania broni pancernej. 

Zobacz więcej

Nowy bojowy wóz piechoty - oczekiwania i możliwości

Od dłuższego czasu oczywistym jest, że zastąpienie wyeksploatowanych i technicznie przestarzałych BWP-1, będących na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP, zupełnie nową konstrukcją jest konieczne i wymaga pilnych działań. 

Zobacz więcej

Następcy A-10 - czyli dyskusje na temat samolotów bliskiego wsparcia USAF

Choć ubiegłoroczne decyzje amerykańskiego Kongresu oraz dowództwa USAF odwlekły w czasie moment wycofania samolotów szturmowych A-10 o co najmniej kilka lat, to debata nad ich przyszłością...

Zobacz więcej

Duet dla wojska, AW149 i AW101

W ramach Planu Modernizacji Technicznej (PMT) na lata 2013-2022 przewidziano kilka zadań związanych z rozbudową potencjału wojskowej floty śmigłowcowej. Część programów, tak jak dotyczący zakupu śmigłowców W-3 Sokół w odmianie do transportu VIP, zostało już w pełni zrealizowanych.

Zobacz więcej

Okręty desantowo-śmigłowcowe typu America

Jednym z okrętów uczestniczących w największych na świecie, tegorocznych manewrach morskich RIMPAC 2016 (Rim of the Pacific Exercise), odbywających się na wodach Pacyfiku w rejonie Hawajów, był amerykański śmigłowcowiec-desantowy wsparcia (Landing Helicopter Assault) USS America (LHA-6). 

Zobacz więcej

Beryl obrzezany

Hm, tytuł wyszedł trochę dziwny... Ale jak to inaczej określić, skoro z jednej strony nasz karabin ma to i owo obcięte, a z drugiej większość dodatkowych akcesoriów pochodzi z firm izraelskich ?

Zobacz więcej

Plama na honorze: S&W Light Rifle Model 1940

Nawet słynnym firmom produkującym broń zdarzają się wpadki epickich rozmiarów: modele tak nieudane, że przynoszące wstyd zasłużonym markom. W dziejach Smith & Wessona taką czarną owcą był Light Rifle M1940.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety u�ytkownika @NTWojskowa Twitter