Artykuły

Pancerna pięść US Army

Brygadowe Zespoły Bojowe (Brigade Combat Team, BCT) stanowią podstawową składową taktycznego potencjału amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army), od ponad dekady wypierając z takich zadań tradycyjne dywizje, których sztaby obecnie stanowią element dowodzenia operacyjnego. 

Zobacz więcej

Rosyjska interwencja wojskowa w Syrii - propaganda sukcesu w cieniu dyplomatycznych gier i rosnących strat

W połowie lipca Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zorganizowało konferencję, podczas której przedstawiono powody podjęcia interwencji wojskowej w Syrii, skutki oraz wynikające z tego wnioski. 

Zobacz więcej

Wybrane modernizacje systemów Patriot

Temat systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot jest w ostatnim czasie relatywnie często poruszany w mediach, zarówno codziennych jak i tych specjalistycznych. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu najbliższych miesięcy możemy być świadkami wiążących decyzji odnośnie programu Wisła...

Zobacz więcej

Jak zbudowany jest pancerz – Merkawa

Każde z państw produkujących własne czołgi, projektuje maszyny z uwzględnieniem rodzimych uwarunkowań geostrategicznych oraz możliwości przemysłu. Dlatego choć prawie zawsze cel jest ten sam – maksymalizacja ochrony, to sposób na jego osiągnięcie bywa nieraz bardzo różny. 

Zobacz więcej

Littoral Combat Ship - w ogniu krytyki

Praktycznie od początku swej historii program Littoral Combat Ship (LCS), mający na celu budowę serii rekonfigurowalnych jednostek, zdolnych, dzięki opcjonalnym modułom, do wykonywania zadań polegających na zwalczaniu celów nawodnych, podwodnych lub walce przeciwminowej, wzbudza szereg kontrowersji. 

Zobacz więcej

Nowe AH-64E dla Brytyjczyków

11 lipca bieżącego roku brytyjskie ministerstwo obrony (Ministry of Defence – MoD) poinformowało oficjalnie o zawarciu umowy na dostawę 50 egzemplarzy śmigłowców AH-64E przeznaczonych dla Army Air Corps. Maszyny te zastąpią docelowo w linii 66 posiadanych dotąd przez AAC Apache AH1. 

Zobacz więcej

Steyr Mannlicher SM12: robi robotę

Sztucery są dla firmy Steyr Mannlicher chlebem powszednim już od półtora wieku – dość czasu, by ich renoma wykroczyła poza środkową Europę. Ale sława, choć napędza sprzedaż, dla konstruktorów jest brzemieniem, z którym trzeba się mierzyć każdym nowym modelem. Czy znów udało im się je unieść ?

Zobacz więcej

Wielki Wybuch, czyli pistolety z... meteorytu!

Materiały rzadkie i egzotyczne od niepamiętnych czasów znajdowały zastosowanie w budowie broni – tak użytkowej, jak i ozdobnej, paradnej czy ceremonialnej. Dawni władcy, królowie, faraonowie, zdobywcy i odkrywcy lubowali się takich unikatach. Ale pistoletów...

Zobacz więcej

Mały, ale zadziorny: MAS 38

Kompaktowy pistolet maszynowy wielu wydaje się wynalazkiem lat 60. – ale mylą się oni srodze, bo pierwszy peem klasy PDW Francuzi wymyślili już w połowie lat 20. Wybrany dla niego nabój ograniczył jednak do minimum jego przydatność bojową.

Zobacz więcej

Do noszenia w lecie

Na początku skupmy się na teoretycznym ideale podręcznego uzbrojenia do skrytego noszenia w lecie. Broń taka powinna być lekka, płaska i obła – czyli o regularnym obrysie, bez wystających elementów, a już absolutnie bez wystających ostrych elementów. 

Zobacz więcej

Gorący temat. Depesza Papska, czyli Słowak zawinił – wszystkich chcieli powiesić

Komisja do spraw rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego (IMCO) opowiedziała się za złagodzeniem niektórych proponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń dostępu do broni palnej – w ramach przygotowywanej nowelizacji unijnej „broniowej” dyrektywy.

Zobacz więcej

Wykonanie budżetu MON w 2015 roku

Wydawało się, że po wykonaniu wydatków na obronność w 2014 roku na poziomie 98,3%, w Ministerstwie Obrony Narodowej wreszcie doszło do przełomu. Pierwszy raz od wielu lat udało się bowiem uniknąć cięć budżetu i prawie w całości zrealizować wydatki zaplanowane w ustawie budżetowej.

Zobacz więcej

Perspektywy rozwoju amerykańskich systemów antyrakietowych

W dniach 13-14 kwietnia 2016 roku wiceadmirał James D. Syring, jak co roku, zaprezentował sprawozdanie z funkcjonowania podlegającej mu Missile Defense Agency (Agencji Obrony Rakietowej). Zapoznani z nim zostali członkowie trzech odpowiednich podkomisji Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz więcej

Pociski NSM/JSM

Rodzina pocisków NSM/JSM, z racji użytkowania jednej z wersji przez polską Marynarkę Wojenną, jest dobrze znana w naszym kraju. Pomimo, że pocisk NSM zaledwie od kilku lat znajduje się w aktywnej służbie, a jego najnowsza odmiana wciąż jest na etapie wdrożenia...

Zobacz więcej

Morska tarcza antyrakietowa

Najbardziej dopracowanym elementem rażenia amerykańskiego systemu Obrony Przeciwrakietowej MD (Missile Defense), którego jednym z podsystemów jest opisywany w poprzedniej „Nowej Technice Wojskowej” system przeciwrakietowy Aegis Ashore Missile Defense System...

Zobacz więcej

Schützenpanzer Puma

Ponad rok temu, 24 czerwca 2015 roku, Bundeswehra oficjalnie przejęła pierwszy z 350 zamówionych bojowych wozów piechoty Puma. Wydarzenie to stanowiło kolejny etap jednego z najważniejszych programów modernizacji wojsk lądowych Sił Zbrojnych Republiki Niemiec. 

Zobacz więcej

Buntar, Bokser, Mołot, Nota – ukraińskie czołgi nowej generacji

Rozpad ZSRR drastycznie zahamował rozwój wielu systemów uzbrojenia, w tym broni pancernej. Tymczasem już w latach 80. XX wieku za naszą wschodnią granicą istniały względnie dojrzałe projekty czołgów nowej generacji, które nie tylko Rosjanie, ale także Ukraińcy próbowali później ukończyć.  

Zobacz więcej

Uzbroić BSP - lotnicza amunicja małogabarytowa dla bezzałogowych statków powietrznych

Wraz z rozpowszechnieniem się bezzałogowych statków powietrznych (BSP) postępuje również trend uzbrajania tego typu systemów. W dużej mierze jest to zawiązane z coraz szerszym zastosowaniem BSP klasy MALE, takiej jak choćby amerykańskie MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper...

Zobacz więcej

Myśliwce nad Chałchyn Goł. I-16, I-153, I-15bis vs Ki-27

Przeciętnemu Europejczykowi trudno będzie znaleźć na mapie niezbyt wielką rzekę Chałchyn Goł, płynącą na jałowym i bezludnym pograniczu mongolsko-mandżurskim, jednak właśnie tam latem 1939 roku miały miejsce krwawe dla obu stron konfliktu walki...

Zobacz więcej

Popołudniowe naloty 2. Eskadry Bombowej 3 września 1939 roku

Początek tej historii miał miejsce około godziny czwartej w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku, kiedy w 2. Pułku Lotniczym na lotnisku Rakowice ogłoszono mobilizację alarmową. Od kilku miesięcy rosło zagrożenie atakiem wojsk III Rzeszy. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter