Artykuły

,,Eksperymentalna operacja desantowa” – rajd na Dieppe 19 sierpnia 1942 roku

W Górnej Normandii, na francuskim brzegu kanału La Manche, leży miejscowość Dieppe, która byłaby jednym z wielu zwykłych francuskich miast portowych, gdyby nie wydarzenia z 19 sierpnia 1942 roku. Brytyjska Operacja ,,Jubilee” udowodniła Amerykanom, że...

Zobacz więcej

Operacja „Cactus” – skok tygrysa na Malediwy

W nocy z 2 na 3 listopada 1988 roku strzały z broni automatycznej rozdarły nocną ciszę w Male, stolicy wyspiarskiej Republiki Malediwów położonej na bezmiarze Oceanu Indyjskiego. Okazało się, że nawet geograficzne oddalenie od głównych światowych obszarów kryzysowych nie może gwarantować stabilności...

Zobacz więcej

Flota Bałtycka podczas kampanii wrześniowej

Przed wojną dowództwo WMF ZSRR (Wojenno-Morskoj Fłot – Marynarka Wojenna) opracowywało plany wojenne, wychodząc z założenia, że w nadchodzącym konflikcie najważniejszy będzie kierunek zachodni, a Bałtyk będzie głównym teatrem działań bojowych na morzu. 

Zobacz więcej

Czołgi lekkie Renault R35 i R40

Kiedy 3 września 1939 roku Francja przystąpiła do wojny, na 41 batalionów czołgów piechoty (batallions de chars de combat – BCC) aż 17 stanowiły jednostki wyposażone w czołgi typu Renault R35, łącznie w służbie liniowej znajdowało się w tym okresie 765...

Zobacz więcej

Znad Sekwany nad Wisłę - francuskie czołgi dla Wojska Polskiego

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie wystawiło trzy liniowe bataliony tzw. czołgów bojowych, wówczas w tej kategorii dostępne były tylko maszyny wagi lekkiej, stąd też taką klasyfikację miały one w swych nazwach - lekkie.

Zobacz więcej

Niełatwy dzień Walki pod Brwinowem, Święcicami i Ołtarzewem w dniu 12 września 1939 roku.

12 września 1939 roku uszczuplone siły Armii „Łódź” pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thomméego podjęły pod Brwinowem i Święcicami próbę przebicia się przez kordon niemiecki w stronę Warszawy. Dla pozbawionych łączności i wycofujących się od wielu dni polskich piechurów było to ogromne wyzwanie. 

Zobacz więcej

Obiekt G-52. Ciężka artyleria w lotnictwie sowieckim

Próby zainstalowania dział dużego kalibru na samolotach podejmowano niejednokrotnie na całym świecie, rzadko jednak sięgano po oręż kalibru większego niż 40 mm. Większość tych prac nie wychodziła poza stadium projektu (np. Junkers Ju-388 uzbrojony w dwa działka 50 mm), niektóre doczekały się prototypów...

Zobacz więcej

Red Tails. Czarnoskórzy piloci myśliwców z czerwonymi ogonami

Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails. 

Zobacz więcej

Stan polskiego lotnictwa na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w świetle raportów Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych

W II Rzeczypospolitej dla lotnictwa przewidywano rolę wsparcia broni głównych: piechoty, kawalerii i artylerii. Mimo tego faktu znaczenie jednostek lotniczych nie było lekceważone i w miarę szczupłych środków finansowych administracja armii starała się podnosić jego wartość. 

Zobacz więcej

Chińskie programy kosmiczne

24 kwietnia 1970 r., trzynaście lat po locie pierwszej w historii sondy kosmicznej – rosyjskiego Sputnika 1 – Chiny wystrzeliły swojego pierwszego sztucznego satelitę Ziemi o nazwie Dong Fang Hong 1, dołączając jako piąte państwo, po ZSRR, USA, Francji i Japonii, do grona potęg kosmicznych...

Zobacz więcej

MiG-31BM. Modernizacja rosyjskiego „Władcy Północy” – cz. II

Pierwszy etap prób myśliwca MiG-31BM zakończono w listopadzie 2007 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad modernizacją pierwszych egzemplarzy. Odpowiednią umowę parafowano jeszcze w grudniu tego samego roku. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Singapuru

Lotnictwo wojskowe Singapuru powstało w 1968 r., a siedem lat później przekształciło się w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Jego podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz współpraca z wojskami lądowymi i marynarką wojenną, które nie mają własnego lotnictwa.

Zobacz więcej

Odnowienie floty chorwackich MiG-ów-21

W 2013 r. Chorwacja pozyskała z Ukrainy pięć używanych samolotów myśliwskich MiG-21bis, które wraz z siedmioma własnymi samolotami, miały przejść remont i modernizację w państwowych Odeskich Zakładach Lotniczych w Odessie na Ukrainie. 

Zobacz więcej

Suchoj Superjet 100 – cz. I

Superjet 100 to samolot będący oczkiem w głowie nie tylko producenta, lecz także władz rosyjskich, gdyż stumiejscowa maszyna ma pomóc zmartwychwstać rosyjskiemu cywilnemu przemysłowi lotniczemu. Pierwszy lot pasażerski SSJ 100 odbył wiosną 2011 roku...

Zobacz więcej

Nowości programu samolotu Tejas

Na odbywającym się pomiędzy 21 a 23 stycznia 2016 r. w bazie lotniczej Sakhir Bahrajn International Airshow Indie zaprezentowały swoją najnowocześniejszą konstrukcję lotniczą: lekki samolot bojowy Tejas. 

Zobacz więcej

Longshot 2106

Za nami kolejna, już dziewiąta edycja największych (najprawdopodobniej) zawodów w strzelaniach długodystansowych w Europie, i jednej z ważniejszych imprez tego rodzaju na świecie – miło obserwować, jak z roku na rok rosną i potężnieją. 

Zobacz więcej

Kabury Red River

Kabury Red River są kydeksowe, do pistoletów, i wykonane w Polsce. Konkretnie na Górnym Śląsku, w Gliwicach. Jest to bowiem nowa seria wyrobów znanej i cenionej przez strzelców firmy IWO-HEST, która od bez mała dwudziestu lat produkuje profesjonalne kabury taktyczne do broni palnej i akcesoria strzeleckie. 

Zobacz więcej

Masochistyczne narzędzie, czyli niebo uderza ogniem

Znakomita większość ludzi rozpatruje krótkolufowe rewolwery w kontekście niewielkiej broni przeznaczonej do codziennego noszenia w ukryciu. Tak myślą prawie wszyscy strzelcy, dopóki nie spotkają się z najbardziej przerażającą anomalią gatunku: Rugerem Alaskanem.

Zobacz więcej

Obrzynki ze źrebakiem na zamku, czyli gorączka skróconych Coltów

Wielu nabywców pistoletów subkompaktowych używanych do codziennego noszenia pod ubraniem sięga po sprzęt w największym z powszechnie dostępnych kalibrów i strzelający najbardziej amerykańskim ze wszystkich nabojów pistoletowych – .45 ACP. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter