Próby zainstalowania dział dużego kalibru na samolotach podejmowano niejednokrotnie na całym świecie, rzadko jednak sięgano po oręż kalibru większego niż 40 mm. Większość tych prac nie wychodziła poza stadium projektu (np. Junkers Ju-388 uzbrojony w dwa działka 50 mm), niektóre doczekały się prototypów...
Mimo że w 1939 roku polscy lotnicy latali na beznadziejnie słabym sprzęcie – samoloty „pościgowe” PZL P.7 i P.11 były zbyt powolne i niedostatecznie uzbrojone, a nieco nowocześniejszą konstrukcję myśliwca PZL P.24 można było zobaczyć jedynie poza granicami kraju...
Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails.
W II Rzeczypospolitej dla lotnictwa przewidywano rolę wsparcia broni głównych: piechoty, kawalerii i artylerii. Mimo tego faktu znaczenie jednostek lotniczych nie było lekceważone i w miarę szczupłych środków finansowych administracja armii starała się podnosić jego wartość.
24 kwietnia 1970 r., trzynaście lat po locie pierwszej w historii sondy kosmicznej – rosyjskiego Sputnika 1 – Chiny wystrzeliły swojego pierwszego sztucznego satelitę Ziemi o nazwie Dong Fang Hong 1, dołączając jako piąte państwo, po ZSRR, USA, Francji i Japonii, do grona potęg kosmicznych...
Pierwszy etap prób myśliwca MiG-31BM zakończono w listopadzie 2007 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad modernizacją pierwszych egzemplarzy. Odpowiednią umowę parafowano jeszcze w grudniu tego samego roku.
Lotnictwo wojskowe Singapuru powstało w 1968 r., a siedem lat później przekształciło się w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Jego podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz współpraca z wojskami lądowymi i marynarką wojenną, które nie mają własnego lotnictwa.
W 2013 r. Chorwacja pozyskała z Ukrainy pięć używanych samolotów myśliwskich MiG-21bis, które wraz z siedmioma własnymi samolotami, miały przejść remont i modernizację w państwowych Odeskich Zakładach Lotniczych w Odessie na Ukrainie.
Superjet 100 to samolot będący oczkiem w głowie nie tylko producenta, lecz także władz rosyjskich, gdyż stumiejscowa maszyna ma pomóc zmartwychwstać rosyjskiemu cywilnemu przemysłowi lotniczemu. Pierwszy lot pasażerski SSJ 100 odbył wiosną 2011 roku...
Na odbywającym się pomiędzy 21 a 23 stycznia 2016 r. w bazie lotniczej Sakhir Bahrajn International Airshow Indie zaprezentowały swoją najnowocześniejszą konstrukcję lotniczą: lekki samolot bojowy Tejas.
Za nami kolejna, już dziewiąta edycja największych (najprawdopodobniej) zawodów w strzelaniach długodystansowych w Europie, i jednej z ważniejszych imprez tego rodzaju na świecie – miło obserwować, jak z roku na rok rosną i potężnieją.
Kabury Red River są kydeksowe, do pistoletów, i wykonane w Polsce. Konkretnie na Górnym Śląsku, w Gliwicach. Jest to bowiem nowa seria wyrobów znanej i cenionej przez strzelców firmy IWO-HEST, która od bez mała dwudziestu lat produkuje profesjonalne kabury taktyczne do broni palnej i akcesoria strzeleckie.
Znakomita większość ludzi rozpatruje krótkolufowe rewolwery w kontekście niewielkiej broni przeznaczonej do codziennego noszenia w ukryciu. Tak myślą prawie wszyscy strzelcy, dopóki nie spotkają się z najbardziej przerażającą anomalią gatunku: Rugerem Alaskanem.
Wielu nabywców pistoletów subkompaktowych używanych do codziennego noszenia pod ubraniem sięga po sprzęt w największym z powszechnie dostępnych kalibrów i strzelający najbardziej amerykańskim ze wszystkich nabojów pistoletowych – .45 ACP.
W 1816 roku 22-letni Eliphalet Remington Jr. wyruszył w 15-milową wędrówkę przez nowojorską puszczę z Illion do Utica, by znaleźć rusznikarza zdolnego pobruzdować lufę, którą wykonał. Taki był początek firmy, która wciąż istnieje i ma się coraz lepiej...
Bałtycka produkcja stoczniowa znalazła się na dnie. Bilans 2015 roku to zaledwie 184 tysiące jednostek pojemnościowych brutto (JPB), o 34% mniej niż w 2014... i o 2% mniej niż w 1946, gdy pracowały tylko stocznie w Danii i Szwecji. Ale już tym roku nastąpi odbicie...
Ostateczne wycofanie ze służby pancerników typu Iowa postawiło US Navy w bardzo trudnej sytuacji. Tym samym NATO nie dysponuje obecnie okrętami, mogącymi w tani i szybki sposób zapewnić w pełni efektywne wsparcie ogniowe oddziałom walczącym na lądzie.
Ta nazwa okrętu zawsze kojarzy się z legendarnym w czasie II wojny światowej ORP „Orzeł”, a więc zobowiązuje. Nazwę skrzydlatego drapieżnika, będącego naszym godłem państwowym, z dumą nosi już trzeci z kolei okręt podwodny.
Marynarka Wojenna dysponuje czterema okrętami ratowniczymi. Dwiema dużymi jednostkami polskiej produkcji projektu 570M typu Piast (ORP „Piast” i ORP „Lech”) oraz dwiema mniejszymi projektu B823M typu Zbyszko (ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”).
Marynarka Wojenna nie potrzebuje kolejnego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego, Marynarka Wojenna potrzebuje okrętów. Warunkiem koniecznym do utrzymania przymiotnika „wojenna” są nie holowniki, tankowce, barki ekologiczne i motorówki, ale nowe...