Przez ponad 50 lat podstawą sił morskich Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) były pancerniki obrony wybrzeża, działające w systemie obrony wspólnie z okrętami podwodnymi (a później także lotnictwem). Obecnie część roli wspomnianych okrętów nawodnych przejęły „niewidzialne” korwety rakietowe typu Visby...
Niemiecki dywizjon myśliwski III./JG 52 przeszedł do historii jako najbardziej utytułowana jednostka myśliwska II wojny światowej. Jego piloci zgłosili przez całą wojnę ponad 4000 zwycięstw powietrznych, przez co na trwale zapisali się w historii lotnictwa wojskowego.
W okresie, który przeszedł do historii pod określeniem „zimna wojna”, ponieważ nie doszło do bezpośredniej konfrontacji sił NATO i Układu Warszawskiego, miały jednak miejsce incydenty zbrojne pomiędzy siłami obu adwersarzy. Do jednego z nich doszło 10 marca 1953 r., kiedy...
Choć przez dłuższy czas jedynymi użytkownikami Skyhawków pozostawały US Navy oraz USMC, to po dekadzie samoloty tego typu zaczęły odnosić sukcesy eksportowe. Wśród użytkowników fabrycznie nowych maszyn znalazły się Australia, Izrael, Nowa Zelandia i Kuwejt.
Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają dość krótką, ale ciekawą historię. W obecnej formie istnieją dopiero od końca XX wieku, gdy nastąpiła pełna unifikacja sił powietrznych emiratów Abu Zabi i Dubaj. Dzięki zakupowi nowoczesnych samolotów bojowych...
Lotnictwo francuskich wojsk lądowych ALAT (Aviation Légère de l’Armée de Terre) podlegało w ciągu ostatnich dwóch dekad sporej redukcji liczebności, ale jednocześnie otrzymało pierwsze w swojej historii wyspecjalizowane śmigłowce uderzeniowe Tigre.
Śmigłowiec Mi-8 można spokojnie określić mianem konia roboczego lotnictwa polskich wojsk lądowych. Z chwilą jego wprowadzenia do służby w grudniu 1967 roku rozpoczął się w Polsce nowy okres w dziejach śmigłowców wielozadaniowych, który trwa do dziś.
Rankiem 8 stycznia około godziny 6.22 czasu lokalnego doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 (reg. UR-PSR) linii Ukraine International Airlines, lecącego rejsem PS752 z międzynarodowego lotniska w Teheranie do Kijowa-Boryspola. Na pokładzie było 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi, z których wszyscy zginęli na miejscu.
Rozpoczęta 18 listopada 1941 roku ofensywa brytyjskiej 8. Armii, mająca na celu odblokowanie Tobruku, oznaczała pierwszą dużą porażkę wojsk gen. Erwina Rommla. Miałaby z pewnością inny przebieg, gdyby nie to, że w kluczowym jej okresie siłom RAF-u i Royal Navy z Malty udało się zatopić większość statków z zaopatrzeniem...
10 grudnia 1960 r. szef ZT SG WP płk. A. Sułkowski skierował notatkę służbową do zastępcy szefa SG WP ds. Uzbrojenia i Materiałowo-Technicznego Zabezpieczenia gen.dyw. Graniewskiego dotyczącą mostów przewoźnych w armiach wrogich i zaprzyjaźnionych, a właściwie ich przedłużającego się braku w WP.
Dość nietypowo pierwszą jednostką liniową, do jakiej trafiły Tiger II, była Panzer Kompanie (Funklenk) 316. W 1944 roku, zgodnie z wytycznymi z poprzedniego roku, wozy Tiger były kierowane, oprócz samodzielnych batalionów czołgów ciężkich, także do samodzielnych batalionów lub kompanii pancernych wyposażonych, poza czołgami, w specjalne...
W numerze piątym „TW Historia” z ubiegłego roku ukazał się artykuł Karola Rudego zatytułowany Mokra – podwójny mit, a dotyczący boju Wołyńskiej Brygady Kawalerii z niemiecką 4. Dywizją Pancerną stoczonego w rejonie wsi Mokra. Lektura tego artykułu zmusiła mnie do zabrania głosu w tej sprawie.
Konstrukcje takich potentatów motoryzacyjnych, jak francuski Hotchkiss, Laffly czy Latil nie były jedynym obiektem zainteresowań polskich wojskowych i inżynierów skupionych wokół państwowego przemysłu zbrojeniowego. Z wyjątkiem projektów jeszcze innego francuskiego producenta, czyli spółki Somua...
Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, w których obchodzono Boże Narodzenie 1944 roku był zaśnieżony Półwysep Kurlandzki w północno-zachodniej Łotwie. Jego obszar był zajmowany przez niemiecką Heeresgruppe „Nord”, od 7 października 1944 roku okrążoną w tzw. „worku kurlandzkim”.
W grudniu 1937 roku, miesiąc po zaakceptowaniu produkcji seryjnej ciężkiego samolotu bombowego Mitsubishi Ki-21, Główne Biuro Lotnictwa Armii (Rikugun Kōkū Honbu) zaproponowało firmom Nakajima i Mitsubishi podjęcie prac nad projektami wstępnymi jego następcy. Ki-21 był pierwszym nowoczesnym bombowcem ciężkim lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej.
25 czerwca 1944 roku o godzinie 7.30 rozpoczęło się zasadnicze radzieckie uderzenie. Po przygotowaniu artyleryjskim do ataku z rejonu Tali ruszyły 109. Korpus Strzelecki oraz 30. Gwardyjski Korpus Strzelecki. Natarcie radzieckie zmusiło III batalion JR 13 oraz I i II batalion JR 48 do wycofania się. Po pierwszych godzinach chaosu i zamieszania...
Zawody „Protect Home and Family” to już cykliczna impreza, która przyciąga rzeszę fanów. Pomimo czasem abstrakcyjnych opisów założenia torów mają one sprawdzić, jak dana osoba pracuje w realnych scenariuszach pod obciążeniem psychofizycznym. Uznawane są za bardzo trudne, a ich sędziów podejrzewa się o skłonności sadystyczne.
Tak jak kania potrzebuje dżdżu, piłkarze publiczności, a politycy wroga, strzelcy muszą mieć amunicję do posiadanej broni. Na jej produkcję we własnym zakresie zdecydowała się znakomita mniejszość strzelców, większość zaś jest zmuszona do dokonywania zakupów w przeznaczonych do tego sklepach.
Karabiny maszynowe, tony wystrzelonej amunicji, eksplozje, targowisko broni, setki uczestników, znakomita zabawa – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się podczas Knob Creek Gun Range, czyli kultowej imprezy strzeleckiej w USA. I ten zapach prochu w powietrzu...
Jak jest się już szczęśliwym posiadaczem pozwolenia na broń i dokona się pierwszych zakupów, wśród których niemal na pewno znajdzie się broń krótka, to prędzej czy później (raczej jednak prędzej) trzeba rozejrzeć się za jakimś opakowaniem pozwalającym wygodnie przenosić nasz pistolet (pistolety).