Artykuły

World of Troy

Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej. 

Zobacz więcej

Hudson H9: Gdyby Glock i 1911 miały dziecko?

Spory pomiędzy miłośnikami Glocków a miłośnikami M1911A1, zwłaszcza w USA, ciągną się od lat, a każda strona używa lepszych lub gorszych argumentów na poparcie swoich racji. A gdyby tak stworzyć pistolet, który pozwoliłby ich pogodzić? Może właśnie Hudson H9 jest taką bronią?

Zobacz więcej

Okręty, które łączą

Polska flota wojenna od początku swojego istnienia starała się utożsamiać ze społeczeństwem, podkreślać swoje związki z regionami kraju, miastami. Już w XV wieku okręty kaperskie Gdańska, Elbląga i Braniewa nosiły banderę z herbami swoich miast. Dopiero sto lat później wprowadzono banderę wojenną. 

Zobacz więcej

Marynarka Wojenna od rozwiązania Zjednoczonej Floty Bałtyckiej do służby w NATO

Wraz ze zmianami wewnętrznymi, jakie miały miejsce w Polsce z końcem lat 80. XX wieku, strona rządowa podjęła działania na rzecz nawiązania współpracy z państwami zachodniej Europy. Było to zgodne z ówcześnie lansowaną tezą, że bezpieczeństwo Polski jest ściśle związane z bezpieczeństwem Europy. 

Zobacz więcej

New York i Texas – ostatnie drednoty US Navy (3)

W okresie międzywojennym amerykańskie pancerniki operowały głównie wzdłuż wybrzeża USA, zarówno na Pacyfiku jak i Atlantyku (USS „Texas” został nawet – na krótko – okrętem flagowym admirała Charlesa F. Hughesa, ówczesnego dowódcy US Navy) oraz – sporadycznie – na wodach hawajskich i karaibskich, w ramach...

Zobacz więcej

Marynarka Wojenna na progu zapaści

Pod koniec czerwca br. uroczyście obchodziliśmy Święto Morza, w tym roku podkreślone okrągłą rocznicą 100 lat od powołania nowożytnej Polskiej Marynarki Wojennej. To dobra okazja, ale i obowiązek do bliższego przyjrzenia się obecnemu stanowi polskiej floty i podsumowania dotychczasowych wysiłków...

Zobacz więcej

Bezzałogowiec znad Bosforu - TAI Anka

Embargo nałożone na Turcję po inwazji na Cypr w latach 70. zaowocowało decyzjami związanymi z rozwojem własnego przemysłu obronnego. Przy czym jednak jego wzmożone prace na rzecz budowy rodzimych kompetencji  można odnotować dopiero w ostatnich dwóch dekadach. Zaowocowały one z jednej strony pozyskaniem licencji...

Zobacz więcej

Eksportowy hit z Francji. Fregaty rakietowe typu La Fayette

Francuskie fregaty rakietowe typu La Fayette były pierwszymi, nowoczesnymi jednostkami tej klasy wybudowanymi dla Marine Nationale. W chwili projektowania, charakteryzowały się rewolucyjnym – jak na tamte czasy – kształtem kadłuba i nadbudówki, podporządkowanym ograniczeniu skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego SPO...

Zobacz więcej

Dwie dekady w NATO - modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP – część 1

Kiedy w marcu 1999 roku Polska wstępowała do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Siły Zbrojne RP znajdowały się w trakcie procesu redukcji struktur organizacyjnych i liczebności, a jednocześnie stały przed wyzwaniem dokonania modernizacji technicznej i dostosowania użytkowanego sprzętu i uzbrojenia do standardów NATO. 

Zobacz więcej

Al-Khalid – droga do pakistańskich kompetencji w budowie czołgów

Islamska Republika Pakistanu od początku swego istnienia skonfliktowana jest z sąsiednimi Indiami. Ze względu na oczywistą dysproporcję zasobów, rywalizacja ta skazana jest na niepowodzenie, czego wyrazem mogą być przegrane wojny graniczne oraz konflikt o niskiej intensywności w Kaszmirze. 

Zobacz więcej

Fiat 3000 w Wojsku Polskim

Pierwsze sygnały o badaniu Fiata 3000 w Polsce sięgają drugiej połowy lat dwudziestych i dotyczą wersji A, uzbrojonej w dwa cekaemy. Wiadomo, że jeden pojazd tego typu został przez stronę polską zakupiony i poddawany licznym testom, jednak jego historia wymaga przeprowadzania dokładniejszych badań i odrębnego opracowania. 

Zobacz więcej

Nowe wcielenie, czyli „Królewski” Sherman

Mimo że Amerykanie walczyli z Niemcami już od listopada 1942 roku w Afryce, a następnie od 1943 roku we Włoszech, wszędzie spotykając się z najnowszymi odmianami Panzerów III i IV, a także z wozem ciężkim Panzer VI, dla ogółu dowódców US Army efektywność ich sił pancernych nie stanowiła podstawy do specjalnej dyskusji.

Zobacz więcej

Boeing B-17 Flying Fortress cz. 1 Powstanie i rozwój

W wyniku toczących się dyskusji na przełomie lat 20. i 30. w USAAC zaczął krystalizować się podział samolotów bombowych na dwie kategorie. Dwusilnikowe lekkie lub średnie bombowce dzienne miały atakować cele bezpośrednio na polu walki, a czterosilnikowe ciężkie bombowce nocne – cele naziemne na dalekim zapleczu frontu lub...

Zobacz więcej

Bitwa pod Prochorowką czyli mity i legendy. Część 1

Natarcie południowej flanki kurskiego zgrupowania Niemców od samego początku szło pomyślnie jak na warunki walk na łuku kurskim. Dywizje SS stanowiące główną siłę uderzeniową 4. APanc z GA „Süd”, parły do przodu jak walec, niszcząc nieprzyjacielską obronę pomimo wepchnięcia ich w sam narożnik linii frontu.

Zobacz więcej

Atak komandosów-samobójców Giretsu na lotnisko Yontan

Z końcem 1944 roku w Japonii utworzono Jednostkę Powietrznodesantową Giretsu, której zadaniem miały być ataki na alianckie lotniska. 24 maja 1945 roku zrealizowała ona samobójczą operację Gi-gou, której celem był atak na opanowane przez Amerykanów kilka tygodni wcześniej lotnisko Yontan na Okinawie. 

Zobacz więcej

Czołgi z mgły. Polskie Vickersy Mk. E. Część II

Na krótko przed podpisaniem umowy zakupu angielskich czołgów lekkich we wrześniu 1931 roku w siedzibie WIBI miała miejsce kolejna, nieprzywołana w pierwszej części tekstu, konferencja. Poświęcono ją w całości brzmieniu warunków technicznych opisujących 6-tonowy czołg angielski.  Na zorganizowanym 18 czerwca spotkaniu...

Zobacz więcej

Spitfire w ZSRR

Chociaż Supermarine Spitfire, efektywnie broniący brytyjskiego nieba, nie zyskał w ZSRR takiej sławy jak choćby Bell P-39 Airacobra, wykazał jednak swoje zalety i cieszył się dobrą opinią pilotów latających na nim (w tym dwukrotnego Bohatera Związku Radzieckiego, Aleksandra T. Karpowa, który właśnie na tym samolocie zakończył swój szlak bojowy). 

Zobacz więcej

Patrol Północny 1939-1940

Patrol Północny w czasie drugiej wojny światowej stanowił istotną część brytyjskiej dalekiej blokady Niemiec. Jego głównym zadaniem było uniemożliwienie handlu morskiego z Niemcami przez sprawdzanie statków handlowych i ich ładunków, w tym towarów przewożonych przez statki państw neutralnych. 

Zobacz więcej

Lekkie myśliwce Jakowlew Jak-15 i Jak-17. Odrzutowy przełom Stalina

Pierwsze myśliwce odrzutowe Jakowlewa nie cechowały się szczególnie dobrymi osiągami ani zastosowaniem nowatorskich rozwiązań. Prostota konstrukcji i własności lotne zbliżone do samolotów napędzanych silnikami tłokowymi sprawiły jednak, że maszyny te stały się typem przejściowym...

Zobacz więcej

Francuska Szkoła Pilotów 1919–1920

Rodzące się w końcu 1918 roku polskie lotnictwo potrzebowało do istnienia przede wszystkim samolotów i personelu. Różnej wartości maszyny początkowo zdobywano na poszczególnych lotniskach rozmieszczonych na ziemiach wszystkich trzech zaborów. Z czasem zaczęto je pozyskiwać w...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter