Artykuły

Zatopienie parowca Hansa

Hansa była małym bałtyckim statkiem pasażerskim. Jednostkę planowano eksploatować zarówno na wodach archipelagu sztokholmskiego, jak i na linii między szwedzkim mainlandem (port Nynäshamn) a gotlandzkim Visby, a także – w przypadku pojawienia się takich sposobności – w charakterze wycieczkowca.

Zobacz więcej

FRAM I i FRAM II – pomysł na nowe życie niszczycieli

W chwili zakończenia drugiej wojny światowej na Dalekim Wschodzie przemysłowa machina Stanów Zjednoczonych pracowała na pełnych wojennych obrotach, realizując seryjne zamówienia na nowe okręty. W czasie pokoju zapotrzebowanie na nie drastycznie zmalało i niepotrzebny już sprzęt należało jakoś zagospodarować.

Zobacz więcej

Pierwszy stutysięcznik z polskiej stoczni

Pierwszym zbudowanym w Polsce statkiem o nośności przekraczającej 100 000 t był masowiec m/s Marszałek Budionny (nr budowy B-524/1, IMO 7362550). Wykonała go w latach 1973-1975 stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni dla armatora radzieckiego.

Zobacz więcej

Największy sukces USS Redfish

Dziewięć spośród utraconych przez japońską Flotę Cesarską lotniskowców poszło na dno za sprawą okrętów podwodnych US Navy. Okresem ich największych sukcesów były końcowe tygodnie 1944 roku, kiedy to zatopiły kolejno eskortowy Akitsu Maru, Shin’yō, Shinano i Unryū

Zobacz więcej

Na biegu jałowym – o zbrojeniach Wojska Polskiego w okresie międzywojennym

W 1939 roku Wojsko Polskie, pokonane w szybkiej kampanii, nie potrafiło obronić niepodległości państwa. Przyczyn klęski było wiele, a jednym z kluczowych aspektów była przewaga liczebna i techniczna zasadniczego przeciwnika – Niemców. Władze Rzeszy Niemieckiej w ciągu kilku lat poprzedzających inwazję na Polskę zbudowały...

Zobacz więcej

Zatrzymać czołgi! Luftwaffe między Bugiem a Wisłą 21–31 lipca 1944 roku

W ostatniej dekadzie lipca 1944 roku niemieckie Siły Powietrzne (Luftwaffe), odegrały niezwykle istotną rolę w spowalnianiu ofensywy Armii Czerwonej we wschodniej Polsce. Po przełamaniu obrony Wojsk Lądowych (Heer) na linii środkowego Bugu, to właśnie samoloty Luftwaffe pozostały ostatnią istotną siłą...

Zobacz więcej

Heinkel He 178 – pierwszy na świecie samolot z napędem turboodrzutowym

Choć era burzliwego rozwoju niemieckich samolotów odrzutowych przypadła na okres II wojny światowej, prace rozwojowe nad nimi rozpoczęły się na kilka lat przed wybuchem tego najkrwawszego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego. Asumpt do ich powstania położyły prowadzone w III Rzeszy badania nad nowymi...

Zobacz więcej

Kontyngent RAF we Francji, 1939–1940. Część 2

Początek blitzkriegu na froncie zachodnim przyniósł pilotom Hurricane’ów we Francji szereg sukcesów w zwalczaniu bombowców i samolotów rozpoznawczych Luftwaffe, operujących poza zasięgiem Messerschmittów Bf 109. Wkrótce jednak, wraz ze zdobyciem przez Niemców lotnisk na wschodzie Belgii, miało się to zmienić. 

Zobacz więcej

Pancerne atrapy w krajach Układu Warszawskiego

Dla każdej armii na świecie bardzo istotne są informacje o taktyce oraz sprzęcie wojskowym używanym przez potencjalnych przeciwników. Wiele takich informacji jest zdobywanych przez służby wywiadowcze. Służą one między innymi do przygotowania i treningu własnych jednostek bojowych.

Zobacz więcej

Jeszcze o czołgu R35

Prace nad realizacją programu nowego czołgu lekkiego dla armii francuskiej rozpoczęły się na początku sierpnia 1933 roku, kiedy specjalna komisja przedstawiła oczekiwania wobec nowego, gąsienicowego wozu bojowego piechoty, mającego zastąpić dotychczas użytkowane i przestarzałe już wozy Renault FT oraz ich zmodernizowane wersje NC28. 

Zobacz więcej

Kawanishi N1K1-J Shiden. Część II

Samoloty myśliwskie N1K1-J Shiden zadebiutowały w boju jesienią 1944 roku, podczas odpierania nalotów lotnictwa US Navy na Formozę (Tajwan), by następnie uczestniczyć w obronie Filipin. W 1945 roku brały udział w działaniach nad Wyspami Japońskimi oraz uczestniczyły w bitwie o Okinawę.

Zobacz więcej

Katastrofalny „Ramrod 16”. Pogrom Ventur nad Holandią

Celem jest elektrownia w północnej części Amsterdamu – usłyszały na wstępie odprawy załogi nowozelandzkiego 487. Squadronu, latające na bombowcach Lockheed Ventura, wczesnym popołudniem 3 maja 1943 roku . Prowadzący odprawę poinformowali je, że nalot jest częścią operacji „Ramrod 16”, w której weźmie udział...

Zobacz więcej

Shenyang J-8 w pogoni za nowoczesnością. Chińsko-amerykański program „Peace Pearl”

Najbardziej znanym przypadkiem wojskowej współpracy USA i Chin w latach 80. była sprzedaż Pekinowi 24 śmigłowców transportowych Sikorsky S-70 Black Hawk. Podjęto również kilka innych wspólnych przedsięwzięć lotniczych, o których wiadomo znacznie mniej. Jednym nich był program Peace Pearl...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Indii. Część II

Indyjskie Siły Powietrzne mają około 1900 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych produkcji radzieckiej, rosyjskiej, francuskiej, brytyjskiej, szwajcarskiej, słoweńskiej, amerykańskiej, brazylijskiej, izraelskiej i indyjskiej (zarówno własnej, jak i licencyjnej). Wiele z nich to przestarzałe maszyny...

Zobacz więcej

Samoloty rozpoznania operacyjno-strategicznego rodziny RC-135

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych dysponują obecnie dwoma podstawowymi typami załogowych statków powietrznych przeznaczonych do operacyjno-strategicznego rozpoznania środków elektronicznych potencjalnych przeciwników, dzięki którym tworzony jest obraz sytuacji elektronicznej na obszarze operacyjnego zainteresowania. 

Zobacz więcej

Flota C-130 Hercules. Cz. I – użytkownicy w Amerykach i Europie

Zbudowany w liczbie ponad 2500 egzemplarzy C-130 od ponad sześćdziesięciu lat jest symbolem wojskowego samolotu transportowego. Mimo upływu lat Hercules wciąż cieszy się ogromną popularnością, a obecny portfel zamówień pozwoli na funkcjonowanie linii montażowej w Marietta co najmniej do końca bieżącej dekady. 

Zobacz więcej

Modernizacja Lotnictwa Policji

Modernizacja parku lotniczego służb ratunkowych i porządku publicznego przebiega w Polsce w różny sposób. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już od dłuższego czasu może korzystać ze zmodernizowanej, ustandaryzowanej i rozbudowywanej floty nowoczesnych śmigłowców. Z mniejszym rozgłosem i drobniejszymi krokami realizowana była...

Zobacz więcej

Vortex Spitfire HD Gen II 5x

Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty. 

Zobacz więcej

Shadow Systems MR920L

No i się porobiło – po tym, jak wygasły patenty na rozwiązania Glocka 3. Generacji, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się klony tej konstrukcji. Jedne są w wersji „budżetowej”– proste, niezawodne i tańsze od oryginału, a inne przypominają jako żywo drogie, customowe modyfikacje austriackiego pistoletu z górnej półki.

Zobacz więcej

II runda PPLRS

W dniach 17 – 18 października miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w II Rundzie Pucharu Polski Long Range Shooting organizowanej przez Team99 Academy we współpracy z Salwą Wołomin, no i oczywiście najważniejszą instytucją, czyli WITU Zielonka.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter