Artykuły

Wyborowe Groty w Zielonce

4 grudnia 2020 roku, na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, odbył się pokaz karabinów wyborowych GROT 762N, zorganizowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnych za szkolenie strzelców wyborowych.

Zobacz więcej

Monza

Turecka firma Istambul Silah w 2020 roku wprowadziła do produkcji zupełnie nowy sztucer powtarzalny o sygnaturze Monza. Jest to kolejny repetier znad Bosforu – pierwsza była Ata Arms z modelem Turqua. Ten ostatni po zaledwie paru latach doczekał się modyfikacji i Turqua gen. II jest już wytwarzana w kilku kalibrach, ma poprawioną...

Zobacz więcej

NGSW: Next Generation Squad Weapon

Next Generation Squad Weapon to niewątpliwie najważniejszy program zakupu broni strzeleckiej od ponad dekady, z pewnością także najbardziej ambitny. Jego założeniem jest opracowanie i wdrożenie do uzbrojenia zaawansowanego systemu składającego się z „inteligentnego” celownika, karabinu kalibru 6,8 mm i amunicji do niego o zmniejszonej masie. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex SBR Carrying Bag

Posiadacze broni długiej od zawsze mają problem z jej transportem na strzelnicę, czyli jak zrobić to możliwie dyskretnie i „komfortowo” dla ładunku, nie narażając go na uszkodzenia. Rozwiązań jest wiele – od plastikowych, profesjonalnych skrzyń , przez pokrowce, zwykłe plecaki i torby, po przystosowane pokrowce na wędki lub inny sprzęt sportowy.

Zobacz więcej

Nighthawk Custom Firehawk – klamka za miliony monet

Ameryka Coltem 1911 i jego klonami stoi. Można tam mieć wszelkie mutacje tego klasycznego pistoletu, lepsze i gorsze, tanie i drogie, dobre i beznadziejne. Można mieć też przepięknego, idealnie spasowanego customa, na którego trzeba czekać w kolejce. Tak właśnie się dzieje w przypadku pistoletów tworzonych przez Nighthawk Custom.

Zobacz więcej

Stoeger STR9 – turecki Glock

Myślisz „Stoeger” i oczyma wyobraźni widzisz niezłą, tanią turecką strzelbę. Jak zamyślisz się głębiej, to zobaczysz gdzieś w tle firmę Benelli, będącą właścicielem marki Stoeger, a przy jeszcze głębszym zamyśleniu w oddali zamajaczy Beretta, bo w skład tego holdingu wchodzi Benelli. I takie właśnie, trochę pokręcone korzenie ma turecki...

Zobacz więcej

Wiley-X Detection

Jeśli chodzi o strzelectwo, to mam dwie „obsesje” - uwielbiam różnorodne systemy ochrony słuchu oraz okulary ochronne. Tych ostatnich mam ponad 30 par, a większość z nich stanowią produkty Wiley-X, w tym mój najbardziej ulubiony strzelecki zestaw, o którym razem z Lotosem napiszemy Wam parę słów.

Zobacz więcej

Ładowarki do magazynków cz.1

Strzelane ze współczesnej (i części historycznej) broni samopowtarzalnej nieodłącznie wiąże się z ładowaniem jej magazynków. Jeśli strzela się stosunkowo niewiele, nie stanowi to większego problemu, choć i wówczas sprężyny niektórych magazynków oraz konstrukcja ich szczęk dają nieźle popalić naszym palcom. 

Zobacz więcej

Operacja „Połkowodiec Rumiancew”. Część 1

Po wykrystalizowaniu się sytuacji strategicznej na froncie wschodnim wiosną 1943 roku Stawka rozpoczęła długi okres rozważań nad letnią kampanią. Od początku szczególną uwagę przyciągał tzw. Łuk Kurski, który ukształtował się wskutek ostatnich etapów działań zimowych na kierunku centralnym i południowym. 

Zobacz więcej

Cesarska armia niemiecka i motoryzacja podczas Wielkiej Wojny

W momencie wybuchu I wojny światowej samochody odgrywały w armii niemieckiej marginalną rolę. Poza odpowiednimi punktami w regulaminie służby polowej, obowiązywały trzy instrukcje, opublikowane w latach 1912–1913, dotyczące odpowiednio: mobilizacji i użytkowania samochodów...

Zobacz więcej

Myśliwiec Polikarpow I-153

Decyzja o produkcji seryjnej I-153 wynikała z uporczywego kontynuowania archaicznej koncepcji posiadania dwupłatowego myśliwca przeznaczonego do walki manewrowej. Samolot ten miał zastąpić niezbyt udany typ I-15bis do momentu wprowadzenia nowej generacji myśliwców pozostającej w dość odległych i mało konkretnych planach.

Zobacz więcej

Royal Air Force i Fleet Air Arm kontra Tirpitz. Część 2

W połowie 1944 roku, po czterech latach ataków z powietrza i spod wody, pancernik Tirpitz wciąż opierał się wszelkim próbom unieszkodliwienia go raz na zawsze. Skryty w odległych, trudnodostępnych fiordach północnej Norwegii, nadal zagrażał konwojom arktycznym do Rosji, które stanowiły podstawę sojuszu aliantów zachodnich ze Stalinem.

Zobacz więcej

Hornisse – stodoła na gąsienicach

Doświadczenia kampanii francuskiej ukazały planistom Wehrmachtu, że w ich arsenałach brakuje pojazdów bojowych zdolnych do nawiązania skutecznej walki z ciężkimi, solidnie opancerzonymi czołgami wroga, ponadto istnieje potrzeba dysponowania działami szturmowymi uzbrojonymi w haubice i armaty dużych kalibrów, mogącymi...

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 3. Po kapitulacji Włoch

Inicjatorem odtworzenia włoskiego lotnictwa torpedowego walczącego nadal po stronie Osi w ramach Aeronautica Nazionale Repubblicana (ANR) był Cap. Carlo Faggioni, który początkowo zebrał małą grupkę kolegów gotowych iść za nim tą drogą. W większości byli to specjaliści przebywający nadal pod koniec września 1943 roku we florenckiej...

Zobacz więcej

Spalić ich! Butelki zapalające w armii fińskiej

Historia butelek zapalających w armii fińskiej zaczęła się kilka lat przed wybuchem wojny zimowej. W 1925 roku Pułk Wozów Szturmowych został przekształcony w batalion, a w dwa lata później w samodzielną kompanię. Zmiany organizacyjne spowodowane były głównie ograniczeniami budżetowymi. 

Zobacz więcej

Motorowa artyleria ciężka Wojska Polskiego. Suplement

Zanim nad Wisłą rozpoczęto próby z opisanymi już wcześniej traktorami Bolinder-Munktell oraz Hanomag w początkach lat trzydziestych armia testowała intensywnie dwie inne konstrukcje zagraniczne. 2 lipca 1931 roku na terenie CWBrPanc. rozpoczęły się badania czwórki maszyn:

Zobacz więcej

Mitsubishi A6M nad Południowym Pacyfikiem. Cz. II

W maju 1943 roku dowództwo Cesarskiej Marynarki Wojennej przeorganizowało siły jednostek operujące nad Wyspami Salomona. Stało się to w samą porę, ponieważ po zabezpieczeniu Guadalcanalu przeciwnik miał rozpocząć desanty na kolejne wyspy archipelagu, rzucając do walki wzmocnione siły lotnicze wspierane przez większą liczbę samolotów...

Zobacz więcej

Chuck Yeager (1923-2020). As myśliwski, pilot rekordzista, generał lotnictwa

7 grudnia 2020 roku w szpitalu w Los Angeles zmarł amerykański generał Chuck Yeager. Ten legendarny pilot stal się międzynarodową ikoną lotnictwa, jako pierwszy na świecie oficjalnie przekraczając prędkość dźwięku w locie poziomym. Był także asem myśliwskim II wojny światowej i uczestnikiem wojny w Wietnamie.

Zobacz więcej

Śmigłowce Mi-6 w polskim lotnictwie

Trzy maszyny w wersji Mi-6A zostały zakupione w drugiej połowie lat 70. XX wieku na potrzeby przedsiębiorstw INSTAL i ELBUD. Ze względu na kryzys ekonomiczny w 1986 roku wszystkie trzy maszyny zostały przejęte przez wojsko i trafiły do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych, w którym służyły do 1990 roku.

Zobacz więcej

Jakowlew Jak-141. Ostatni samolot bojowy ZSRR

Opracowany w OKB Jakowlewa wielozadaniowy, ponaddźwiękowy, zdolny do operowania w każdych warunkach pogodowych pokładowy samolot pionowego startu i lądowania Jak-141 przeznaczony był do zapewnienia osłony z powietrza grup okrętów lotniczych, wywalczenia i utrzymania panowania w powietrzu...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter